Endodoncija u jednom posjetu

Liječenje kanala zubnog korijena sprječava širenje infekcije u kost čime se čuva zub

Endodoncija u jednom danu

Liječenje kanala zubnog korijena sprječava širenje infekcije u kost čime se čuva zub i njegov korijen

Endodontsko liječenje

Liječenje upale “zubnog živca” podrazumijeva uklanjanje bolesne pulpe, dezinfekciju i ispunjavanje nastalog prostora neškodljivim materijalima.

Vrhunski endodont

Specijalist endodoncije, parodontologije i oralne medicine s više od 25 godina iskustva – prof.dr.sc. Ivica Anić provodi i nadgleda endodontska liječenja.

Vrhunski tim

Naš vrhunski endodontski tim, uz liječenje zubnog živca, učinkovito tretiraju i druge periapikalne procese poput granuloma, apscesa i cista.

Jednoposjetni zahvat

Jednoposjetna endodoncija, osim uštede vremena znači pouzdaniji i sigurniji zahvat s istim ili boljim rezultatima od višeposjetnog liječenja.

Endodoncija odnosno liječenje kanala zubnog korijena treba spriječiti širenje infekcije u kost, te tako očuvati zub i njegov korijen.

Ako liječenje korijenskog kanala nije provedeno ili nije provedeno pravilno, svaki daljnji postupak (ispuni, krunice) je beskoristan i neopravdan. Zbog toga u Poliklinici Šlaj-Anić svako endodontsko liječenje provjeravamo RTG-snimkom.

Suvremeni postupak liječenja kanala svojevrstan je mikrokirurški zahvat te zahtijeva sterilno radno polje. Iz tog razloga na zub stavljamo gumenu plahticu (rubber dam), a upaljeno tkivo uklanjamo sterilnim ručnim ili strojnim instrumentima. Inficirane kanale ispiremo tekućinama za dezinfekciju korijenskog kanala, sušimo i punimo bioinertnim materijalom.

Opremljeni smo najsuvremenijim materijalima i opremom za endodontske zahvate, koje provode vrhunski stručnjaci.

Važno je istaknuti kako je zahvat potpuno bezbolan i provodimo ga uglavnom u jednoj posjeti. Nekad uobičajeni pristup koji je podrazumijevao “liječenje zuba” provodio se u mnogo posjeta i trajao je tjednima ili mjesecima, danas je stvar prošlosti.

Jednoposjetna endodoncija, osim što štedi vrijeme pacijentu, mnogo je pouzdanija, a nelagoda zbog dentalnog zahvata koja je prisutna kod mnogih ljudi svedena je na minimum.

Terapiju provode naši specijalisti endodoncije, međunarodno priznati znanstvenik prof.dr.sc. Ivica Anić i dr. Ivana Mašek.

Bakterije koje su karijesom prodrle u pulpu zuba izazivaju raspadanje tkiva pulpe i razmnožavaju se. Kod jačih upala stvara se gnoj koji se širi izvan korijena zuba i u većini slučajeva razara kost. Ako se ne liječi, upala može dovesti i jačeg otoka koji je vidljiv na licu te može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme.

Endodontski liječen zub može vršiti svoju funkciju jednako kao i zdravi zub. Ipak, trebamo biti svjesni da tako ispunjen zub s vremenom gubi vlažnost i elastičnost, postaje krhak i pod opterećenjem može puknuti. Budući da je većina endodontski liječenih zubi prije liječenja već imala opsežan karijesni proces ili veliki ispun, takve zube je potrebno pokriti estetskom krunicom i tako smanjiti mogućnost loma zuba i/ili korijena.

Ponekad “zubni živac” može odumrijeti polako i bezbolno, zbog sporo napredujuće upale ili zbog traume zuba (obično traume zadobivene u djetinjstvu). Bakterije napreduju kroz korijenske kanale prema otvoru na vrhu korijena i nasele se u okolnom koštanom tkivu te i tamo uzrokuju upalu (koju nazivamo apsces ili granulom).

Vrlo rijetko endodontsko liječenje ne može biti uspješno provedeno zbog komplicirane anatomije zuba, jako zakrivljenih i uskih kanala, ili prethodno izvedenih loših endodontskih zahvata i sl.

Neki od takvih slučajeva uspješno se mogu riješiti revizijom (uklanjanjem materijala iz kanala, ponovnim čišćenjem i dezinfekcijom kanala). Ako nije moguće napraviti reviziju zbog kovinskih nadogradnji unutar zuba, kirurškim zahvatom se pristupi vrhu korijena koji se potom odreže i ukloni zajedno s upalnim tkivom. Takav zahvat zovemo “apikotomija”. Važno je naglasiti da se revizija, ali i apikotomija u nekim slučajevima ne mogu napraviti. Tada se zub ili pojedini korijen na višekorijenskim zubima mora izvaditi.

Upala “zubnog živca” s ili bez upale okolnog koštanog tkiva zahtijeva endodontsko liječenje – što podrazumijeva mehaničko uklanjanje bolesnog “zubnog živca”, dezinfekciju i ispunjavanje nastalog praznog prostora neškodljivim materijalima koji trajno ostaju u unutrašnjosti zuba.

Jeste li spremni za novi osmijeh?

Jeste li spremni za novi osmijeh?