Žena provjerava unutrašnjost donje usnice zbog afti

Što su afte?

Gotovo svaki pacijent koji uđe u stomatološku ordinaciju susreo se s neugodnom i vrlo bolnom pojavom afti na sluznicama usne šupljine. Afte spadaju u jedne od najčešćih lezija na sluznici usne šupljine, a iako pacijentu stvaraju iznimno neugodan osjećaj, zapravo se radi o bezopasnoj pojavi.

Afte su prepoznatljive kao rane, tzv. ulceracije bijele boje s jasno ograničenim crvenim, uzdignutim rubovima i pojavljuju se na pomičnim dijelovima usne šupljine, jeziku, obrazu, unutarnjoj strani usana, ždrijelu, ali nikada na zubnom mesu i nepcu! Afte su sklone recidivima te osoba koja je jednom imala afte, može očekivati da će ih ponovno imati. Također, češće pogađaju osobe mlađe životne dobi te ženskog spola.

Kako dolazi do nastanka afti?

Točan uzrok nastanka afti nije poznat, ali istraživanja pokazuju da su povezane s brojnim čimbenicima od kojih se najčešće spominju stres i pad imuniteta kao neki od uzroka bolnih rana, tj. ulceracija unutar usne šupljine.

Genetska predispozicija je također faktor koji treba uzeti u obzir, jer se pokazalo da osobe čiji su roditelji imali učestalu pojavnost afti u pravilu češće susreću s istim problemom. Osim toga, mehaničke ozlijede sluznice, poput iritacija nastalih četkicom za zube mogu dovesti do nastanka aftoznih promjena, a česti su uzroci i razne alergije, lijekovi, nedostatak željeza, vitamina B, hormonalni poremećaji te razne gastrointestinalne bolesti.

Važno je napomenuti da afte NISU virusna niti bakterijska infekcija!

Vrste afti

Razlikujemo 3 vrste afti koje se razlikuju po veličini i izgledu.

  1. Male afte – veličine do 1 cm, obično se pojavljuje više njih odjednom i zacjeljuju u periodu od 7-14 dana bez ožiljka.
  2. Velike afte – veće od 1 cm, period cijeljenja je do 30 dana i zacjeljuju s ožiljkom.
  3. Herpetiformne afte – brojne sitne ulceracije promjera do nekoliko milimetara, ime dobile zbog sličnosti s infekcijom herpes simplex virusom (herpes).

Kako ih spriječiti, a kako liječiti?

Zbog genetskih predispozicija, ali i svakodnevnog stresa s kojim se susrećemo, afte je jako teško spriječiti. Upravo se zato afte uglavnom liječe simptomatski, topikalnom i lokalnom primjenom anestetika, antiseptika i kortikosteroida. Za ublažavanje boli u svoj meni ubacite čaj od kadulje (žalfije) i propolis. U slučajevima kada je uzrok sustavna bolest, treba liječiti primarnu bolest – stoga ako vam nedostaje vitamina, željeza ili možda bolujete od neke želučane bolesti, afte su „samo“ posljedica te je potrebno liječiti primarnu bolest.

Što kao pacijenti možete napraviti? Obratite pozornost na moguće aftozne rane, koristite mekše četkice te izbjegavajte hranu koja bi vam mogla ozlijediti sluznicu i dodatno iziritirati afte.

Karlo Gadža, dr.med.dent.