Korisnost fluora u prevenciji karijesa

U posljednje vrijeme se dolaskom trudnica i mladih mama s djetetom u polikliniku sve češće susrećemo s pitanjem korisnosti fluora u svrhu prevencije karijesa kod djece.

Nedvojbeno je da fluor ima pozitivan učinak na zube, sprječava demineralizaciju koja predstavlja početak svake karijesne lezije i potiče remineralizaciju već započetog karijesnog procesa.

Postoje dva osnovna oblika unosa fluora u organizam i zube. To su sistemska fluoridacija, kod koje se fluor u organizam unosi putem fluoridirane vode, soli, mlijeka i tableta natrijeva fluorida, te topikalna fluoridacija, koja uključuje nanošenje preparata koji sadrže fluor na površinu zuba u obliku pasta, otopina, gelova i lakova.

Nedavna istraživanja pokazuju nam drugačije rezultate kariostatskog djelovanja fluora od onih prethodnih, te nam sugeriraju nov pristup upotrebe fluorida.

Upotreba tableta natrijevog fluorida

Jedna od glavnih dvojbi kod pacijenata je upotreba tableta natrijeva fluorida. One su se koristile ranije u zajednicama gdje izvori fluorida nisu bili dostupni. Danas se rijetko primjenjuju jer je teško odrediti idealnu dozu za svakog pojedinca zbog dodatnih izvora fluora u vodi za piće, soli i mlijeku koja se razlikuje za svako geografsko područje. Učinak fluora unesenog putem tableta, prema novijim istraživanjima ne pokazuje značajniju zaštitu od karijesa kod trajnih zuba u odnosu na nekorištenje tableta. Izgleda da je u posljednje vrijeme takav način unosa fluora sve manje popularan. Ne samo zbog dugotrajnosti primjene i smanjene učinkovitosti, nego i zbog štetnih učinaka na druge organe u tijelu. Američki stručnjaci svojim istraživanjima su dokazali da prenatalno i postnatalno izlaganje fluoridima izaziva modifikacije u razvoju centralnog živčanog sustava s posljedičnim djelovanjem na promjene u sposobnosti učenja i pamćenja. Osim navedenog, nekritička upotreba kod djece može rezultirati simptomima akutnog i kroničnog otrovanja fluorom.

Akutno otrovanje unosom već 5 mg F/kg djeteta izaziva alarmantne učinke na probavni, srčani i respiratorni sustav koji zahtjeva imedijatnu liječničku pomoć, dok već 0,5 g F kod djeteta može imati smrtni ishod.

Kronično otrovanje nastupa dugotrajnom opetovanom uporabom fluorida s učinkom na kosti i zube. Kod zubi se to manifestira kao dentalna fluoroza koju karakteriziraju bijela mutna područja cakline u obliku pruga različite širine. Kod teških oblika zubi su mutni i bijeli poput krede, a caklina se trusi na pritisak i takvi zubi naposljetku zahtijevaju stomatološko zbrinjavanje.

Zaključno možemo reći da je upotreba tableta natrijeva fluorida kod trudnica i male djece neopravdana zbog značajnih nuspojava pri nekritičkoj uporabi i zbog pojave novih sigurnijih načina zaštite od karijesa.

Preporučena primjena fluorida

Europska akademija za dječju i preventivnu stomatologiju je izdala naputak o primjeni fluorida u topikalnom obliku. Na taj je način fluor u izravnom kontaktu s caklinom izniklog zuba, te se on ugrađuje u površinske slojeve zuba gradeći čvrste spojeve fluoroapatita kojim se postiže maksimalan kariostatski učinak.

Najšire rasprostranjena mjera topikalne fluoridacije je upotreba zubnih pasta sa fluorom. Iako je to najlakša mjera koju možemo provesti kod djece, ona zahtjeva oprez pri izvođenju kako ne bi došlo do gutanja prevelikih količina paste. Kako bi se postigao pozitivan učinak fluora, važno se pridržavati uputa o uporabi ovisno o starosti djeteta.

Kod djece u dobi od 6 mjeseci pa do 2 godine koristi se količina paste veličine zrna graška s koncentracijom fluora od 500 ppm. Djeca u dobi od 2 do 6 godina koriste jednaku količinu paste, ali s povećanom koncentracijom fluora od 1000 ppm. Posljednja skupina uključuje svu djecu stariju od 6 godina koja bi trebala koristiti pastu s 1450 ppm fluora jednako kao i odrasli u istisnutoj količini od 1-2 cm na glavi četkice.

Ukoliko stomatolog procijeni da je ova mjera prevencije kod pojedinog djeteta nedostatna i da postoji povećan rizik od nastanka karijesa, uvode se ostali načini fluoridacije.

Gelovi s 5000-12500 ppm fluora i lakovi s 1000-56300 ppm fluora su sredstva sa znatno većom koncentracijom fluorida i stoga se oni apliciraju isključivo u stomatološkoj ordinaciji. Takav način fluoridacije se uobičajeno primjenjuje 2-4 puta godišnje, ovisno o individualnom riziku pojedinog djeteta za nastanak karijesa.

Nakon iznesenih činjenica o fluoridima, možemo zaključiti i preporučiti konzultacije sa stomatologom, koji će svakog roditelja uputiti u najkorisniji i najsigurniji unos fluora, koji se smatra glavnim čimbenikom svakog suvremenog preventivnog programa za kontrolu karijesa.