
Što biste trebali znati o povezanosti parodontitisa i šećerne bolesti
Postoji dvosmjerni odnos između parodontitisa i dijabetesa. Osobe sa slabo kontroliranim dijabetesom (oba tipa 1 i 2) imaju trostruko veći rizik od parodontitisa. Dok s druge strane osobe s parodontitisom imaju povišen rizik od pre-dijabetesa tipa 2 ili razvoja dijabetesa tipa 2.
Rana dijagnoza, prevencija i suradnja doktora dentalne medicine i dijabetologa od izuzetne je važnosti. Svaki pacijent s dijabetesom trebao bi biti upućen na parodontološki pregled.
Pažljivim pregledom usne šupljine i rentgenske snimke svih zubi, procjenjuje se zdravlje zubnog mesa i kosti oko zubi. Pregled je vrlo jednostavan i od velike važnosti za zdravlje pacijenta. Parodontološkim pregledom mjerimo i bilježimo u za to predviđene obrasce-parodontni karton:
- indekse oralne higijene (količinu plaka i kamenca, krvarenje)
- dubinu džepa
- povlačenje zubnog mesa
- pokretljivost zuba
Uspješno parodontološko liječenje ima klinički značajan učinak na opće zdravlje i treba imati važno mjesto u liječenju osoba s dijabetesom jer rezultira značajnim smanjenjem razine šećera u krvi (HbA1c) tri mjeseca nakon provedene terapije.
Ako ne postoji parodontitis, pacijenti s dijabetesom trebaju biti stavljeni u sustav redovitih parodontoloških kontrola.
Pazite na zdravlje zubnog mesa, kontrolirajte šećer u krvi:
- redovito posjećujete svog liječnika
- zdravo se hranite, nemojte pušiti
- kontrolirajte svoj dijabetes
- paziti na težinu
- redovito održavajte higijenu zubi dva puta dnevno
- redovito posjećujete svog doktora dentalne medicine
Ako imate dijabetes naručite se na kontrolni pregled u našu polikliniku!