Pregled zubnog mesa pomoću sonde i ogledalca

Kako izgleda parodontološki pregled?

Parodontna bolest, poznata kao bolest zubnog mesa, jedna je od najčešćih kroničnih bolesti današnje populacije.

Teži oblici parodontne bolesti uzrokuju nestanak kosti oko zubi i glavni je razlog gubitka zubi u odrasloj dobi. Istraživanja pokazuju kako gotovo 50 % odrasle populacije starije od 30 godina ima neki oblik parodontne bolesti.

Redovite kontrole i detaljni parodontološki pregledi, uvelike mogu spriječiti komplikacije koje nosi neliječeni parodontitis. Idealno bi bilo početi s parodontološkim pregledima već u dječjoj dobi. Uputama u pravilnu oralnu higijenu djece i roditelja, cilj je spriječiti nastanak parodontne bolesti u budućnosti.

Potrebno je jednom godišnje uz redovnu stomatološku kontrolu provesti i detaljan parodontološki pregled.

Mjerenja dubine parodontnog džepa

Tijekom mjerenja gleda se koliko mm parodontološka sonda (instrument koji na sebi ima oznake u mm) ulazi u uski prostor između zuba i zubnog mesa. Mjerenje se provodi na šest mjesta oko svakog zuba. Kod zdravog parodonta (potporne strukture oko zuba) dubina sondiranja ne prelazi 3 mm. Svako mjesto dublje od 3 mm treba neki oblik parodontološke terapije.

Mjerenja recesija

Recesija je povlačenje zubnog mesa pri kojem korijen zuba postaje vidljiv u usnoj šupljini. Recesija može biti posljedica parodontitisa, ali češće je uzrok povlačenja ne upalne prirode kao: nepravilna tehnika četkanja, nepovoljan zagriz, položaj zuba u čeljusti.

Mjerenja krvarenja i prisutnosti plaka

Prilikom mjerenja dubine džepova uvijek bilježimo i pojavu krvarenja i količinu prisutnog plaka. Krvarenje je najvažniji simptom upale, a uzrok mu je plak na površini zuba! Zdravo zubno meso nikada ne krvari. Važno je napomenuti kako kod pušača, ovaj ključni simptom krvarenja izostaje, bez obzira na prisutnost plaka! Važno je da pacijenti koji puše budu u češćim parodontološkim kontrolama.<

Mjerenja pomičnosti zubi

Zdravi zubi imaju blagu pomičnost, koja je normalna. Zub je s kosti vezan vlaknima koja mu omogućuju amortizaciju sila prilikom žvakanja. Ako je kost i vlakna oko zuba zahvaćena parodontnom bolesti javlja se veća pomičnost zuba. Često pacijenti navode kako su im se između zubi pojavili prostori koji prije nisu bili prisutni.

Mjerenja zahvaćenosti račvišta korjenova

Ova mjera važna je zbog prognoze bolesti i planiranja liječenja. Govori nam koliko je kost nestala oko višekorijenskih zubi. Smatra se da je bolest napredovala i zub ima nepredvidivu prognozu ako parodontnom sondom možemo proći između korijena.

Rentgenska snimka zubi

Rentgenska snimka daje nam uvid u stupanj gubitka kosti oko zubi. Na kasnijim kontrolnim pregledima može nam dati važne informacije o cijeljenju. Neophodna je u postavljanju prave dijagnoze.

Screening na karcinom usne šupljine

Obuhvaća pregled sluznice usne šupljine, prilikom koje parodontolog gleda moguću prisutnost promjena boje (crvenilo, bijele naslage), teksture sluznice (otekline, ranice koje ne cijele) u svrhu ranog otkrivanja oralnog karcinoma.

Sve mjere i podaci prikupljeni tijekom parodontološkog pregleda upisuju se u karton pacijenta i na temelju njih spec. parodontologije postavlja dijagnozu i odlučuje koja parodontološka terapija je potrebna.

Kristina Đurkan, dr.med.dent., spec. parodontolog