Mlada žena koja se drži za jednu stranu lica zbog boli u zubima

Dentalna preosjetljivost nakon što je zubni ispun postavljen

Bol ili preosjetljivost zuba nakon izrade ispuna je simptom koji može biti blago ili jako nelagodan za pacijenta i u stručnoj literaturi podaci istraživanja govore da se može pojaviti u 5-7% slučajeva što statistički i nije tako rijetko. Simptomi mogu trajati od par dana do par mjeseci. U 90% slučajeva simptomi preosjetljivosti smire kroz 2-4 tjedna. Nažalost, ima pacijenata koji i nakon više mjeseci imaju određeni stupanj osjetljivosti na rađenom zubu.

Doktori dentalne medicine koriste strojne i ručne uređaje i instrumente kojima uklanjaju karijes, tj. inficirani dio zubne krune, do zdravog tkiva i stvaraju prostor za postavljanje ispuna na zub. Proces čišćenja karijesa može blago ili intenzivnije iziritirati zubnu pulpu u kojoj se nalaze živčana vlakna što je najčešći razlog kasnije preosjetljivosti. Nakon ispuna zub treba određeno vrijeme da se zubna pulpa regenerira ako je došlo do traume pulpnog tkiva. Ako je karijes zahvatio velik dio zubne krune i otišao u dubinu blizu pulpe (“živca”), veća je šansa da se pojavi postoperativna preosjetljivost.

Preosjetljivost na toplo ili hladno

Preosjetljivost na toplo ili hladno javlja se kod dubokih ispuna i ispuna gdje je zahvaćen i početak korijena zuba. Može trajati od par dana do par mjeseci. Podražaj dolazi nakon konzumacije hladnog ili toplog pića i hrane ili udisanja hladnog zraka. Nakon uklanjanja podražaja bol prestaje u roku par sekundi. Riječ je o reverzibilnom pupitisu (prolaznoj upali pulpe – “živca”). U slučaju da je bol produžena i traje duže vrijeme nakon uklanjanja podražaja ili se počinje pojavljivati spontano bez ikakvog podražaja vjerojatno je došlo do stvaranja ireverzibilnog pulpitisa tj. “živac” je trajno oštećen zbog mehaničke i toplinske iritacije čišćenja zbog dubine karijesa ili mikroskopskog prolaska infekcije u zubnu pulpu. U tom slučaju treba se što prije javiti doktoru dentalne medicine te pristupiti endodontskom zahvatu i liječenju inficiranog zuba.

Preosjetljivost na zagriz

Preosjetljivost na zagriz može biti uzrokovan zbog 2 razloga. Najjednostavniji je neadekvatno usklađeni okluzijski odnosi, tj. visoki ispun. Pošto je pacijent prilikom zahvata pod lokalnom anestezijom, nekada ne može odrediti da li mu je ispun visok ili ne. U slučaju da je ispun visok pacijent popuštanjem anestezije osjeća da mu je taj zub prvi u kontaktu pri zagrizu te posljedično doživljava traumatsku okluziju i zub boli prilikom svakog zagriza. Potrebno se odmah javiti doktoru dentalne medicine da se uskladi zagriz te simptomi nakon usklađivanja okluzije momentalno prestaju.

Bol kod ugriza u tvrđu i žilaviju hranu

Drugi tip boli se javlja prilikom ugriza u tvrđu i žilaviju hranu. Bol može biti poprilično nelagodna za pacijenta. Može se javiti kod različitih dubina ispuna i simptomi mogu nastati odmah nakon popuštanja anestezije, pa i nakon par dana ili čak par tjedana od izrade ispuna. Prijedlog je pričekati neko vrijeme jer se uobičajeno tegobe povlače kroz period od par dana do mjesec dana. Nekad neugoda može potrajati i par mjeseci, ali bitno je da s vremenom osjeća smanjenje intenziteta tegobe. Preosjetljivost nakon nekog vremena u potpunosti prestaje. Ovaj tip preosjetljivosti je pacijentima najneugodniji i često se znaju žaliti da su prije napravili već dosta ispuna i da to nisu nikada prije doživjeli.

Individualna reakcija na dentalni ispun

Nažalost svaki organizam je individualan i u bilo kojem momentu života se može doživjeti ovo neugodno iskustvo. Moramo biti svjesni da brušenjem zuba diramo vitalne strukture organizma i kao na bilo koju operaciju u drugom dijelu tijela svaka individua može reagirati s drugačijim simptomima. Preosjetljivost na zagriz se najčešće javlja kod jako dubokih ispuna i kod zuba kod kojih je već prije postojao ispun ili je čak višestruko mijenjan tijekom života. Nakon tog perioda nema poboljšanja, ispun bi trebalo zamijeniti drugim materijalom. Uvijek se teži tome da se zubu nanosi što manja trauma jer opetovano brušenje može uzrokovati još veću traumu zubu i na kraju može potencijalno završiti liječenjem. Zato je najbolje pričekati neko vrijeme da se zub sam regenerira i krene u području “živca” odlagati novo tvrdo tkivo (dentin). Na bolnu stranu predlaže se žvakati mekšu hranu da pulpa stimulira odlaganje novog tvrdog tkiva i što priji oporavak i prestanak tegobe.

Najčešći izbor materijala za izradu ispuna su kompoziti koji zahtijevaju pripremu zuba nanošenjem kiseline za jetkanje (hrapavljenje) površine na koje se nanosi sloj adheziva (ljepila) za ispun. Sva sredstva mogu uzrokovati preosjetljivost zuba nakon nanošenja, ali kako je već navedeno, ona uobičajeno prolazi kroz par dana do par tjedana.

Bol i nelagoda koja se također može javiti nakon izrade ispuna može biti i tupa, kontinuirana bol ili pritisak oko zuba koja može biti prouzrokovana ozljedom sluznice od uboda iglom prilikom davanja lokalne anestezije. Taj tip boli uobičajeno prolazi kroz 2-3 dana.

Marko Radmilović, dr.med.dent., specijalizant dentalne protetike